پنیر

پنیر :

پَنیر یکی از گونه‌های لبنیات است که بطور گسترده‌ای در صدها نوع مختلف از شیر تهیه و در اکثر نقاط جهان مصرف می‌شود. پنیر را از دَلَمَه‌شدن شیر، معمولا شیر گاو، گاومیش، بز و گوسفند تهیه می‌کنند. شیر از طریق کشت باکتری‌ها ترش (اسیدی) می‌شود. سپس با اضافه شدن آنزیم Rennet (مایهٔ پنیر) و یا یک جایگزین (مانند اسید استیک یا سرکه) دَلَمَه می‌شود و شیر بسته‌شده و آب پنیر بدست می‌آید. بیشتر پنیرها در درجه حرارت پخت و پز ذوب می‌شوند.
 
انواع پنیر را بر اساس ویژگی‌هایشان چند نوع دسته بندی مختلف می‌کنند از جمله نوع ترکیبات شیر، آنزیم مورد استفاده برای ترش‌کردن آن، رژیم غذایی حیوان، روش کار و میزان رطوبت پنیر.
پنیرهای با رطوبت کم (۱۳ تا ۳۴ درصد) شامل پنیر دومان، پنیر پارمیجانو (پارمسان)، پنیر ریکوتای خشک، پنیر گجی توست و پنیر میزوست می‌شوند.
پنیرهای با رطوبت متوسط (۳۴ تا ۴۵ درصد) شامل پنیر ادام، پنیر سفید فتا، پنیر سوئیس، پنیر چدار، پنیر گودا و پنیر لیقوان است.
پنیرهای با رطوبت زیاد (۴۵ تا ۵۵ درصد) شامل موتزارلا، کممبرت، پنیر محلی، پنیر پیتزا و پنیر آبی می‌شوند.
پنیرهای با رطوبت خیلی زیاد (۸۰ تا ۸۵ درصد) شامل پنیر کاتیج، ریکوتا، پنیر ایمپاستاتا، پنیر نوفشاتل و پنیر خامه‌ای است.
 
تاریخچه :
پنیر یک مادهٔ غذایی باستانی است که ریشه آن به دوران پیش از تاریخ بر می‌گردد. هیچ کس نمی‌داند چه کسی و در کجا اولین پنیر درست شده است، اما زمان‌های قدیم در مصر، یونان و روم باستان یک غذای محبوب بشمار می‌رفته است. اما بهترین سناریویی که برای تولید اولین پنیر قبول شده‌است به ۱۰٬۰۰۰ سال پیش در منطقه‌ای از خاورمیانه و یا آسیا بر می‌گردد، جایی که چوپانان از شکم خالی بزها بجای وسیله‌ای برای حمل شیر تازه استفاده می‌کردند. در این حین آنزیم موجود در شکم خشک شده بز به همراه گرمای نور آفتاب بر شیر اثر کرده و باعث دلمه شدن آن می‌شود و آن را تبدیل به شیر بسته شده‌ به همراه مایع پنیر می‌کند. گله داران این پنیر اولیه را از روی گرسنگی مصرف می‌کردند.
 
خواص :
پنیر غذایی است مغذی و انرژی زا و از نظر طبیعت، «سرد و تر» است. پنیر دارای کلسیم، منیزیم، گوگرد و حاوی ویتامین هایی از جمله B۱ و B۱۲ می باشد.
 
مصرف پنیر، کم خونی را جبران می کند. افرادی که دچار بی خوابی هستند می توانند به وفور از آن استفاده کنند. استفاده از پنیر باعث درمان زخم های قرنیه چشم شده و پنیر بی نمک در تقویت بینایی موثر است. خوردن پنیر باعث پیشگیری از ضعف شنوایی می شود.
 
افرادی که دچار مرض قند هستند، به راحتی می توانند از آن استفاده کنند. خوردن پنیر می تواند به هضم غذا کمک کند. پنیر تازه ضدعفونی کننده روده است و در ترمیم زخم ها تاثیر دارد.
 
استفاده از پنیر درمان کننده «امراض صفراوی» است.
افرادی که دچار «زونا» شده اند نیز می توانند از آن استفاده کنند. مصرف پنیر، گرفتگی عضلات را رفع می کند. سوزش مچ دست و پا را از بین می برد. از پوسته شدن سطح پوست جلوگیری می کند و در درمان تورم غدد لنفاوی موثر است.
 
و اما استفاده از پنیر حتی با مصلحات آن در بعضی افراد ممکن است باعث تشدید بیماری شان شود.
 
 ● موارد پرهیز از آن عبارتند از:
پنیر برای افرادی که دچار لکنت زبان هستند مضر است. مصرف زیاد پنیر باعث ضعف حافظه می شود. مصرف پنیر چرب، برای افرادی که دچار هپاتیت روده هستند توصیه نمی شود.
 
استفاده از پنیر کهنه برای افرادی که دچار قولنج روده و معده هستند مضر شناخته شده است. همین طور خوردن زیاد پنیر کهنه ممکن است باعث ایجاد مالی خولیا در افراد شود.
 
مصرف بیش از حد پنیر در بعضی افراد باعث ایجاد هموروئید می شود. کسانی که دچار یبوست هستند بایستی از پنیر کمتر استفاده کنند. افرادی که اسیداوریک آنها بالاست و یا دچار نقرس هستند نیز بهتر است در مصرف آن زیاده روی نکنند.
 
خوردن پنیر مخصوصا شور آن برای افرادی که فشار خون بالا دارند، مضر است.
 
در ناراحتی های «آسمی» نیز استفاده زیاد از آن توصیه نشده است.
 
افرادی که دچار بیماری های قلبی هستند نیز نباید از پنیر کهنه یا شور استفاده کنند. مصرف پنیر به همراه طالبی یا گرمک باعث کابوس در بعضی افراد می شود. مصرف پنیر در بیماری هایی مانند چربی خون و کلسترول منع شده است.
 
همان طور که در قسمت خواص پنیر گفتیم، پنیر بی نمک باعث تقویت بینایی می شود اما در عوض مصرف پنیر شور باعث ضعف دید خواهد شد. در بیماری های معده نیز مصرف پنیر شور مضر است.
 
کسانی که دچار سنگ کلیه و مثانه هستند، بایستی از مصرف زیاد آن خودداری کنند. مصرف افراطی پنیر نیز باعث ازدیاد خلط ریوی می شود.
 
پنیر خاصیت آنتی فسفر دارد. پنیر اسیدی کننده خون است. به هنگام سرماخوردگی نیز بایستی از پنیر کمتر استفاده کرد.
 
افرادی که دچار ورم پروستات هستند، بهتر است در مصرف آن احتیاط کنند.
 
مصرف زیاد پنیر (آن هم بدون مصلحات خود) برای افراد سرد مزاج مضر است، زیرا به دلیل طبیعت سردی که پنیر دارد، سردی مزاج آنها را بیشتر می کند.
 
و اما آخرین مورد اینکه افرادی که عرق بدن با بوی تند دارند بهتر است در مصرف آن زیاده روی نکنند و در صورت تمایل شدید می توانند آن را به مقدار کم مصرف کنند.
 

نظرسنجی

نحوه آشنایی با وب سایت؟

آشتک -بازرگانی آبادشهرتدبیر

«اطلاعیه پذیرش همکار(نماینده)»

شرکت آشتک " آباد شهر تدبیر " از شركت هاي فعال در زمينه تجارت و بازرگانی و همچنین صادرات و واردات کالاها به شرح مندرج در سایت خصوصاً نفت و فرآورده های نفتی ، پتروشیمی،میوه،سبزیجات ، خشکبارو سایر محصولات غذایی میباشد.علاقمندان به همکاری با شرکت آباد شهر تدبیر ( آشتک ) میتوانند در خصوص نمایندگی شرکت ؛جهت ارائه پیشنهاد و تکمیل اطلاعات فردی خود به صفحه اصلی شرکت ویالینک ثبت نام به آدرسwww.ashtec.ir/Engineering/registerمراجعه و ثبت نام نمایند.در حال حاضر بنابه دلائل شرائط کاذب بازار و اقتصاد، فقط از امکانات کارت الکترونیکی بازرگانی با همکاران بهرا برداری می شود.

لینک سایت اصلی : ashtec.ir

@ تمام حقوق این سایت متعلق به دپارتمان تجاری شرکت آباد شهر تدبیر «آشتک» می باشد.