لوبیا سبز

لوبیا سبز
 با نام علمی (Phaseolus vulgaris ) گیاهی است از خانواده باقلائیان ، که بسیار کم کالری بوده و فاقد چربی اشباع می‌باشد. لوبیا سبز منبع خوبی از ویتامین‌ها، مواد معدنی و ریز مغذی‌ها است. لوبیا سبز در مقایسه با لوبیا خشک کالری بسیار کمی دارد به طوری که در ۱۰۰ گرم آن تنها ۳۰ کالری انرژی نهفته است، در حالی که ۱۰۰ گرم لوبیا قرمز و سفید خشک ۳۴۰ کالری و لوبیا چشم بلبلی ۱۳۰ کالری انرژی دارد.
 
لوبیا سبز در ایران و فصل برداشت:
حدود ۱۰۰ هزار هکتار سطح زیر کشت لوبیا سبز در ایران وجود دارد که سالانه بیش از ۱۸۰ هزار تن از این محصول در فصل بهار و اویل تابستان برداشت و عمدتا به صورت تازه در بازار مصرف عرضه می‌شود.
در استان‌های آذربایجان، مرکزی، لرستان، زنجان و فارس این محصول به صورت گسترده هر ساله کشت می‌شود.
خواص :
لوبیا سبز تازه، کالری بسیار کم ( 31 کالری در هر 100 گرم از دانه های خام ) دارد و چربی های اشباع شده ندارد با این وجود سبزیجات بدون چربی یک منبع بسیار خوب از ویتامین ها، مواد معدنی و عناصر گیاهی است لوبیا سبز منبع بسیار غنی از فیبر در رژیم غذایی ( 9 ٪ در 100 گرم RDA ) که به عنوان یک ملین حجیم است که به حفاظت از غشای مخاطی روده ( با کاهش زمان قرار گرفتن در معرض آن ) کمک می کند با اتصال به مواد سمی و همچنین مواد شیمیایی سرطان زا در روده بزرگ، تماس با روده را کاهش می دهد
همچنین نشان داده شده است مقدار کافی فیبر با کاهش باز جذب اسیدهای صفراوی باند شده با کلسترول در روده بزرگ سبب کاهش سطوح کلسترول خون می شود. لوبیا سبز حاوی سطوح عالی از ویتامین A و با ارتقاء، آنتی اکسیدان های پلی فنولیک فلاونوئید مانند لوتئین که در سلامتی موثر است
مقادیر خوبی از ZEA - xanthin و بتاکاروتن دارد و این ترکیبات، محافظ بدن در برابر رادیکال های آزاد اکسیژن هستند
ZEA - xanthin یک کاروتینوئید مهم در رژیم غذایی لوبیا سبز که به حفاظت و جلوگیری از بیماری ماکولا چشم وابسته به سن (ARMD) در سالمندان کمک می کند.
لوبیا یک منبع خوب از فولات است 100 گرم لوبیا تازه 37 میکروگرم یا 9 ٪ از فولات دارد و همراه با ویتامین B12 یکی از اجزای ضروری در سنتز DNA و تقسیم سلولی است رژیم غذایی دارای فولات خوب در دوره های قبل و حین حاملگی و در دوران بارداری به پیشگیری از نقایص لوله عصبی در میان فرزندان کمک می کند.
همچنین حاوی مقادیر خوبی از ویتامین B6 ( پیریدوکسین )، تیامین ( ویتامین B1 ) و ویتامین C می باشد . مصرف غذاهای غنی از ویتامین C کمک می کند تا بدن در برابر عوامل عفونی و رادیکال های اکسیژن آزاد مضر مقاومت کند.
علاوه بر این، حبوبات حاوی مقدار سالم از مواد معدنی مانند آهن، کلسیم، منیزیم، منگنز و پتاسیم که برای سوخت و ساز بدن بسیار ضروری هستند.
اگر چه لوبیا سبز تنها مقدار کمی از کلسیم دارد ولی یک وعده غذایی از آن، یک چهارم از نیاز روزانه به ویتامینرا فراهم می کند مطالعات نشان می دهد که رژیم غذایی سرشار از ویتامین K می تواند تراکم استخوان در افراد مبتلا به پوکی استخوان را افزایش می دهد و حتی خطر شکستگی های استخوان را کاهش دهد لوبیا سبز همچنین منبع خوبی از منیزیم است که در انواع واکنش های که برای سلامت استخوان مهم است مشارکت دارد یک مطالعه نشان داد که هر صد میلی گرم افزایش در مصرف منیزیم یک درصد تراکم استخوان را افزایش می یابد و این یکی دیگر از دلایل خوب برای مصرف لوبیا سبز است.
لوبیا سبز دارای فیبر بالا و شاخص گلیسمی پایین است به طوری که به جلوگیری از بالا رفتن سریع قند خون کمک می کند و برای بیماران دیابتی و غیر دیابتی ایده آل است. جایگزینی لوبیا سبز برای سیب زمینی سفید، برنج سفید و یا ماکارونی حداقل از نقطه نظر کنترل قند خون یک جایگزین سالم است. لوبیا سبز منبع خوبی از آهن است و برای کسانی که دچار کمبود آهن هستند مفید است همچنین به این دلیل که، غنی از ویتامین های بتا کاروتن و آنتی اکسیدان است با کاهش التهاب برای افرادی که از شرایط التهابی مانند آرتریت روماتوئید رنج می برند مفید است.   
 

نظرسنجی

نحوه آشنایی با وب سایت؟

آشتک -بازرگانی آبادشهرتدبیر

«اطلاعیه پذیرش همکار(نماینده)»

شرکت آشتک " آباد شهر تدبیر " از شركت هاي فعال در زمينه تجارت و بازرگانی و همچنین صادرات و واردات کالاها به شرح مندرج در سایت خصوصاً نفت و فرآورده های نفتی ، پتروشیمی،میوه،سبزیجات ، خشکبارو سایر محصولات غذایی میباشد.علاقمندان به همکاری با شرکت آباد شهر تدبیر ( آشتک ) میتوانند در خصوص نمایندگی شرکت ؛جهت ارائه پیشنهاد و تکمیل اطلاعات فردی خود به صفحه اصلی شرکت ویالینک ثبت نام به آدرسwww.ashtec.ir/Engineering/registerمراجعه و ثبت نام نمایند.در حال حاضر بنابه دلائل شرائط کاذب بازار و اقتصاد، فقط از امکانات کارت الکترونیکی بازرگانی با همکاران بهرا برداری می شود.

لینک سایت اصلی : ashtec.ir

@ تمام حقوق این سایت متعلق به دپارتمان تجاری شرکت آباد شهر تدبیر «آشتک» می باشد.