هندوانه

هندوانه :
هندوانه میوهاي از دسته صیفیجات است که به صورت بوته در زمین میروید. هندوانه گیاهی یک ساله و یک پایه است با ساقه خزنده و برگهاي پهن با بریدگیهاي عمیق. این میوه پوستی ضخیم به رنگ سبز روشن و تیره دارد که داخل آن گوشتی قرمز رنگ، آبدار و شیرین و کمی معطر قرار گرفته است. در داخل بخش گوشتی هندوانه، تخمههایی وجود دارد که برحسب انواع مختلف این میوه، به رنگهاي سیاه، قرمز، سفید یا زرد دیده
میشوند.
پرورش هندوانه در جهان :
اگرچه هندوانه در قرنهاي اولیه میلادي به اروپا برده شد، اما کشت آن تا قرن شانزدهم میلادي رواج چندانی نداشت. در این قرن در مناطقی که شرایط آب و هوایی مناسب داشتند، کشت هندوانه به تدریج رواج یافت. این میوه توسط سرخپوستان قاره آمریکا نیز در دره میسیسیپی کشت میشد و سیاحان و کاشفان اولیه آمریکا به این موضوع اشاره نمودهاند.
هندوانه به صورت وحشی نیز در آفریقا تا حدّ جنوبی بیابان کارو در آفریقاي جنوبی یافت میشود.
پرورش هندوانه در ایران :
هندوانه در اکثر نقاط کشور به صورت دیم و آبی در شهرهاي شمالی ایران، شهرستان زابل (در استان سیستان و بلوچستان)، استانهاي خوزستان، کرمان، هرمزگان و شهرستان اقلید (در استان فارس) به صورت وسیع کشت میشود. در میان مناطق ذکر شده بالاترین میزان تولید در استان خوزستان و بالاترین میزان عملکرد در واحد سطح در استان تهران وجود دارد.
هندوانه در ایران داراي نمونههایی چون قرقی، محبوبی، جهرمی، ترکمن، شریفآباد، یوسف سفید همدان و ... میباشد.
در نیشابور و سبزوار، ارقام مخصوص تولید تخمه آجیلی کشت میشود.
فصل محصول :
هندوانه میوه‌ایست مخصوص فصل تابستان و نسبت به سرما و یخبندان حساس است و برای رشد و نمو احتیاج به گرمای آفتاب دارد. بذر هندوانه در دمای بین 25 تا 30 درجه سانتی‌گراد جوانه می‌زند. دوره رشد در هندوانه مانند سایر گیاهان این خانواده، طولانی است.
خواص :
* هندوانه گرما و تشنگی را برطرف میکند و براي افرادي که در تابستان دچار گرمازدگی میشوند، و افراد گرم مزاج، بسیار مناسب است. در واقع به همین دلیل است که هندوانه در فصل تابستان و در مناطق گرمسیري، مصرف بسیار زیادي دارد.
* هندوانه بدن را تازه و شاداب میکند زیرا بیش از 90 درصد هندوانه را آب تشکیل میدهد و از این نظر هیچ میوهاي قابل مقایسه با هندوانه نیست.
* هندوانه ضد استفراغ و ضد تهوع است.
* هندوانه ضدعفونی کننده بدن و پاكکننده روده ها میباشد.
* هندوانه براي افرادي که ناراحتی کلیه و ناراحتیهاي ادراري دارند بسیار مناسب است. این میوه براي ورم مثانه نیز مفید است.
* هندوانه صدمات ناشی از استرس، استعمال دخانیات، سموم محیطی و داروها را کاهش میدهد زیرا داراي مقدار زیادي ویتامین A ،ویتامینC بتاکاروتن و لیکوپن میباشد.
دانشمندان دانشگاه بوستون کشف کردند که لیکوپن موجود در هندوانه، پوست را در مقابل اشعه ماوراي بنفش حفظ میکند.
* هندوانه ابتلا به بیماريهایی چون سخت شدن دیواره سرخرگ (تصلب شرائین)، سرطان (به ویژه سرطان پروستات)، آلزایمر و پارکینسون را کاهش میدهد.
* هندوانه نرمکننده، ادرار آور و زیادکننده عرق است و به این ترتیب سبب میشود سموم بدن از سه طریق (مدفوع، ادرار و عرق) دفع شود و در این حالت شادابی و طراوت را براي انسان به وجود میآورد.
* هندوانه براي زیبایی پوست مانند یک معجزهگر عمل میکند از طرفی مصرف هندوانه میتواند زخم و آسیبهاي پوست را سریعتر درمان کند.
* هندوانه براي گرفتگی کیسه صفرا مفید است.
* مصرف هندوانه قبل از غذا توسط مادران شیرده، سبب افزایش شیر میشود.
* پوست سفید داخل هندوانه براي زخم گلو و دهان بسیار مؤثر است.
* آب هندوانه براي بیماران مبتلا به تب و بیماريهاي عفونی مفید است زیرا عطش و التهاب بیمار را برطرف میکند.
* خوردن آب هندوانه براي افراد مبتلا به یبوست در حالت ناشتا بسیار مفید است.
* آب هندوانه به همراه سکنجبین، یرقان را درمان میکند.
* مصرف آب هندوانه براي تقویت پیاز مو بسیار مفید است.
* مصرف آب هندوانه براي افرادي که مبتلا به بزرگی پروستات میباشند، مناسب است.
* هندوانه زرد داراي مقدار زیادي سیترولین (یک اسیدآمینه) است. سیترولین در زمانی که با آنزیمهاي بدن وارد واکنش میشود، به آرژنین تبدیل میشود. آرژنین یک اسیدآمینه است که براي سلامت قلب و عروق و سیستم ایمنی بدن سودمند میباشد.
آرژنین تولید اکسید نیتریک در بدن را تشدید نموده و سبب شل شدن دیواره عروق میشود. در واقع همان اثري را که داروي ویاگرا بر روي مردان دارد، تا حدودي این هندوانه نیز دارا میباشد.
* در طب سنتی چین، از پوست هندوانه براي مبارزه با بیماري استفاده میکنند بدین صورت که پوست هندوانه را خوب میشویند و در مقابل خورشید قرار میدهند تا خشک شود پس از آن 50 گرم پوست هندوانه را در کمی آب میجوشانند و مانند چاي آن را مینوشند.
این نوشیدنی به دلیل برخورداري از پتاسیم بالا، براي مبتلایان به فشار خون بالا، فشارهاي عصبی و بیماران مبتلا به بیماري قند مفید است.
* خوردن هسته هندوانه کمک زیادي به پاك کردن روده میکند. البته در این صورت باید هسته به خوبی جویده شود.
* تخم هندوانه ضد کرم میباشد.
* تخم هندوانه داراي حدود 30 درصد روغن است که از نظر خواص شیمیایی مانند روغن بادام میباشد.
* تخم هندوانه براي تقویت ذهن و فکر کودکان و نوجوانان مؤثر است.

نظرسنجی

نحوه آشنایی با وب سایت؟

آشتک -بازرگانی آبادشهرتدبیر

«اطلاعیه پذیرش همکار(نماینده)»

شرکت آشتک " آباد شهر تدبیر " از شركت هاي فعال در زمينه تجارت و بازرگانی و همچنین صادرات و واردات کالاها به شرح مندرج در سایت خصوصاً نفت و فرآورده های نفتی ، پتروشیمی،میوه،سبزیجات ، خشکبارو سایر محصولات غذایی میباشد.علاقمندان به همکاری با شرکت آباد شهر تدبیر ( آشتک ) میتوانند در خصوص نمایندگی شرکت ؛جهت ارائه پیشنهاد و تکمیل اطلاعات فردی خود به صفحه اصلی شرکت ویالینک ثبت نام به آدرسwww.ashtec.ir/Engineering/registerمراجعه و ثبت نام نمایند.در حال حاضر بنابه دلائل شرائط کاذب بازار و اقتصاد، فقط از امکانات کارت الکترونیکی بازرگانی با همکاران بهرا برداری می شود.

لینک سایت اصلی : ashtec.ir

@ تمام حقوق این سایت متعلق به دپارتمان تجاری شرکت آباد شهر تدبیر «آشتک» می باشد.