لیمو ترش

لیمو ترش:
لیمو ترش یا به اختصار لیمو، از خانواده مرکبات و میوه درخت لیمو میباشد که در موارد متعددي همچون آشپزي، پزشکی، صنعت و ...، مورد استفاده قرار میگیرد. لیمو ترش میوهایست که در تمام فصول دیده میشود اما لیموهاي اواخر پاییز و اوایل زمستان پرآبتر از زمانهاي دیگر میباشند.
درخت (در واقع درختچه) لیمو در مناطق گرمسیر (آب و هواي مدیترانهاي) میروید و تنها درختی است که تقریباً همیشه میوه، گل و برگ دارد. درخت لیمو که در برخی مواقع ارتفاع آن به 4 نیز متر میرسد، داراي شاخه هاي بلند به همراه برگهاي سبز پهن، مات و بیضی شکل است. گلهاي معطر درخت لیمو از درون سفید و از بیرون ارغوانی رنگ هستند.
یک پژوهش ژنتیکی نشان داد که درخت لیمو یک گیاه دورگه بین درخت نارنج و درخت بالنگ (یا اترج) میباشد.
در هر 100 گرم لیمو، مواد زیر وجود دارد:
انرژي                                                  29 کیلوکالري
کربوهیدرات                                             9.32 گرم
قند                                                          2.5 گرم
فیبر                                                       2.8 گرم
چربی                                                     0.3 گرم
پروتئین                                                   1.1 گرم
کولین                                             5.1 میلیگرم
C ویتامین                                      53 میلیگرم
کلسیم                                          26  میلیگرم
آهن                                              0.6 میلیگرم
منیزیم                                             8 میلیگرم
منگنز                                           0.03 میلیگرم
فسفر                                              16 میلیگرم
پتاسیم                                        138 میلیگرم
روي                                             0.06 میلیگرم
پرورش لیمو ترش در جهان:
منشأ دقیق درخت لیمو تا امروز به صورت یک راز باقی مانده است اما گمان میرود که این گیاه اولین بار در جنوب هندوستان، شمال برمه و چین روییده باشد.
در خصوص خاستگاه لیمو نظرات مختلفی وجود دارد؛ برخی معتقدند در قرن چهارم میلادي یعنی هنگامی که جنگجویان مسیحی در جنگهاي صلیبی به فلسطین رسیدند، این میوه را براي اولین بار دیدند که در باغهاي آن سرزمین کشت شده بود.
بنابر منابع موجود، لیمو در زمان روم باستان به اروپا (در نزدیکی جنوب ایتالیا) وارد شده بود اما به طور گسترده کشت نمیشد. اولین کشت وسیع لیمو در اروپا در اواسط سده 15 میلادي در شهر جِنوا (در ایتالیا) انجام شد.
در سال 1493 میلادي کریستف کلمب (کاشف قاره آمریکا) لیمو را به قاره آمریکا برد و تسلط اسپانیاییها بر جهان جدید، به پخش شدن بذر لیمو در آمریکا کمک نمود. کشت وسیع درخت لیمو در آمریکا در قرن نوزدهم و در ایالات فلوریدا و کالیفرنیا صورت گرفت.
کلمه لیمو در قرن 10 میلادي در رسالههاي کشاورزي که به زبان عربی بود براي اولین بار ثبت شد و همچنین به عنوان یک گیاه زینتی، در باغهاي اولیه اسلامی مورد استفاده بود.
در حال حاضر کشور هند با تولید حدود 16 درصد، بزرگترین تولیدکننده لیمو ترش در جهان است و پس از آن به ترتیب مکزیک ( 14.5 درصد)، آرژانتین (حدود 10 درصد)، برزیل ( 8 درصد) و اسپانیا ( 7 درصد) بزرگترین پرورشدهندگان این محصول میباشند.
پرورش لیمو ترش در ایران:
در ایران انواع مختلف لیمو در نواحی شمالی و جنوبی کشور کاشته میشود.
در ضمن جهرم قطب اول توليد ليمو در كشور میباشد .
فصل برداشت :
تیرماه تا شهریور.
خواص :
لیمو ترش میوه ارزشمندي است که اکثر متخصصین تغذیه به مصرف فراوان آن اشاره دارند. در عصاره لیمو تقریباً 5 تا 6 درصد سیتریک اسید موجود میباشد که در واقع علت اصلی مزه ترش آن محسوب میشود.
* لیمو ترش به دلیل برخورداري از ویتامین C از بیماري اسکوربوت جلوگیري میکند.
* لیمو ترش به دلیل برخورداري از ویتامین C مقاومت سیستم ایمنی بدن را افزایش میدهد.
* لیمو ترش خاصیت ضدآلرژي و ضدالتهاب دارد و به همین دلیل براي افراد مبتلا به آنفلونزا و سرماخوردگی مناسب است. براي این منظور چند قطره آب لیمو ترش را در مقداري آب گرم مخلوط نموده و روزانه 3 الی 4 مرتبه با این محلول غرغره کنید.
* پکتین موجود در لیمو ترش موجب کاهش کلسترول بد خون میشود و از این نظر براي بیماران قلبی و عروقی و کاهش عوارض بیماري بسیار مفید است.
* لیمو ترش داراي خاصیت ضدعفونی کنندگی میباشد از این رو از عفونتها جلوگیري میکند.
* لیمو ترش سرگیجه را برطرف میکند و اگر با کمی عسل مصرف شود، دلشوره را رفع نموده و موجب آرامش میشود.
* لیمو ترش سبب تسکین سر دردهاي معمولی و سر دردهاي میگرنی میشود. در این خصوص 5 قطره اسانس لیمو را در 25 میلیلیتر از روغن بادام مخلوط کرده و آن را با استفاده از یک دستمال کتانی، بر روي ناحیه مبتلا به درد، ماساژ دهید.
* اسیدهاي موجود در لیمو ترش از بین برنده اسید اوریک است و خون را رقیق میکند.
* لیمو ترش دستگاه گوارش را ضدعفونی میکند.
* لیمو ترش براي رفع ورم معده و روده مناسب است.
در این خصوص یک لیمو ترش را با پوست و هسته له کنید و آن را با یک لیوان آب سرد و یک قاشق عسل مخلوط کرده و به مدت یک ساعت قبل از خواب بنوشید.
* لیمو ترش در سفید نمودن دندانها مؤثر است.
براي سفید شدن دندانها هفتهاي یک بار دندانهاي خود را با آبلیموي تازه مسواك بزنید.
* لیمو ترش براي سفید و نرم شدن آرنج و زانو مناسب است. در این خصوص میتوانید آرنج و زانو را با چند قطره آب لیمو ترش ماساژ داده و سپس بشویید.
* لیمو ترش براي پاکیزه نمودن پوستهاي چرب مناسب است. در این مورد یک قاشق چایخوري آب لیمو را در دو فنجان آب مقطر بریزید و با یک پنبه تمیز صورت خود را تمیز کنید. این کار منجر به کاهش چربی پوست شده و از پدید آمدن جوشهاي صورت جلوگیري میکند. افرادي که داراي پوست خشک میباشند باید از انجام این عمل خودداري نمایند.
* لیمو ترش سموم انباشته شده در کبد را از بین میبرد.
* لیمو ترش بزاق دهان را افزایش میدهد.
* لیمو ترش براي رفع عطش مناسب است.
* لیمو ترش براي درمان آفتهاي دهان بسیار مؤثر بوده و درمان آن را سرعت میبخشد. براي این منظور آب یک عدد لیمو ترش تازه را با یک لیوان آب ولرم مخلوط نموده و روزانه سه مرتبه دهان خود را با این محلول شستشو دهید. لازم به ذکر است که در ابتدا تماس آب لیمو ترش با آفتها سبب سوزش خواهد شد اما این حس ناخوشایند در طول درمان رفته رفته از بین خواهد رفت.
* آب لیمو ترش غلظت خون را از بین میبرد و براي درمان کمخونی مناسب است.
* لیمو ترش از بروز اسهال و استفراغ جلوگیري میکند.
* اسیدهاي موجود در لیمو ترش روده بزرگ را تمیز کرده و از این رو سبب بهبود یبوست میشود.
* لیمو ترش در رفع تصلب شرائین، واریس و خونریزي لثه بسیار مفید است.
* اسیدهاي موجود در لیمو ترش مولکولهاي غذا را شکسته و کمک بسیاري به هضم غذا میکند. علاوه بر این فلاونوئیدهاي موجود در لیمو ترش تازه ترشح شیرههاي گوارشی براي هضم غذا را افزایش میدهند.
* استنشاق رایحه لیمو ترش موجب تسکین فوري گرفتگی بینی میشود.
* فلاونوئیدهاي موجود در لیمو ترش از عفونتهاي چشمی جلوگیري میکند.
* لیمو ترش سبب افزایش رشد موها میشود. علاوه بر این آب لیمو براي پوست سر بسیار مفید بوده، خارش و شوره سر را از بین میبرد. در این مورد آب یک لیموي تازه را حدود 10 دقیقه بر روي پوست سر مالش دهید و سپس آن را با آب به طور کامل بشویید. انجام این عمل سبب کاهش چربی مو میشود بنابراین افرادي که داراي موهاي خشک و شکننده میباشند، از انجام این عمل خودداري نمایند.
* لیمو ترش بهترین دارو براي گلو درد و رفع ورم گلو است. یک قاشق چایخوري آب لیمو ترش را به آب نیمه گرم اضافه کنید و با آن غرغره نمایید.
* لیمو ترش جوشهاي صورت را برطرف میکند. در این مورد بریدههاي نازك لیمو ترش را کمی نمک زده بر روي پوست صورت بمالید تا لکههاي سیاه و جوش صورت از بین برود.
* لیمو ترش براي رفع خونریزي مناسب است. اگر دچار خونریزي بینی شدید، یک پنبه را به آب لیمو آغشته کنید و داخل بینی قرار دهید تا خونریزي قطع شود.
* لیمو تقویتکننده حافظه است و مغز با دریافت اسانس لیمو، نیروي تازهاي به دست خواهد آورد. چند قطره اسانس لیمو را روي یک دستمال ریخته و از طریق بینی استنشاق کنید.
* لیمو ترش درمانکننده پوکی استخوان است.
* آب لیمو براي درمان زهر حشرات مانند زنبور، عقرب و افعی مناسب است.
* آب لیمو سبب کاهش تب در افراد بیمار میشود. چند قطره اسانس لیمو یا مقداري آب لیمو را به آب سرد اضافه کنید و سپس با استفاده از یک دستمال آن را روي پیشانی فرد تبدار قرار دهید. ابن سینا پزشک معروف ایرانی، آب لیمو را بهترین دارو براي
تشنجات ناشی از تب میدانست و یرقان را نیز با لیمو معالجه میکرد.
* لیمو ترش بوي بد دهان که بر اثر مصرف برخی ادویهها، کشیدن سیگار و یا کمبود بزاق ایجاد شده را رفع میکند.
* در پزشکی از لیمو براي رایحه درمانی استفاده میشود. تحقیقات دانشگاه دولتی اوهایو نشان داد که رایحه لیمو موجب بهبود خلق و خو میگردد.
* روغن لیمو به منظور پاك کردن و جلا دادن به چوب مورد استفاده قرار میگیرد.
- افرادي که از سوزش سر دل، ناراحتی مثانه و کلیه رنج میبرند و یا به میوههاي استوایی حساسیت دارند، قبل از مصرف لیمو ترش بهتر است با پزشک مشورت نمایند.
- خوردن آب لیمو و یا استفاده از روغن لیمو براي کودکان کمتر از 10 سال توصیه نمیشود.
- آب لیمو بهتر است تازه مصرف شود و از خود میوه تهیه شود زیرا آبلیموي کهنه مضر است و به اسیدهاي مضر تبدیل میشود.
- مصرف بیش از حدّ لیمو ترش موجب ناراحتی معده شده و سبب عدم جذب ویتامین A در بدن میگردد.
- لیمو ترش داراي مواد قندي است و مصرف مکرر آن براي بیماران دیابتی مضر است اما مصرف جزئی آن براي این افراد مشکلی ایجاد نمیکند. افراد دیابتی میتوانند از سایر فراورده هاي لیمو همچون پودر گرده لیمو با رعایت تعادل به عنوان چاشنی غذا استفاده نمایند.
- برخی افراد تمایل دارند به همراه چاي، از لیمو ترش به عنوان چاشنی استفاده نمایند اما این امر موجب از بین رفتن ویتامین C لیمو ترش شده و احتمال آسیب رساندن به میناي دندان وخشکی دهان را افزایش میدهد.
 

نظرسنجی

نحوه آشنایی با وب سایت؟

آشتک -بازرگانی آبادشهرتدبیر

«اطلاعیه پذیرش همکار(نماینده)»

شرکت آشتک " آباد شهر تدبیر " از شركت هاي فعال در زمينه تجارت و بازرگانی و همچنین صادرات و واردات کالاها به شرح مندرج در سایت خصوصاً نفت و فرآورده های نفتی ، پتروشیمی،میوه،سبزیجات ، خشکبارو سایر محصولات غذایی میباشد.علاقمندان به همکاری با شرکت آباد شهر تدبیر ( آشتک ) میتوانند در خصوص نمایندگی شرکت ؛جهت ارائه پیشنهاد و تکمیل اطلاعات فردی خود به صفحه اصلی شرکت ویالینک ثبت نام به آدرسwww.ashtec.ir/Engineering/registerمراجعه و ثبت نام نمایند.در حال حاضر بنابه دلائل شرائط کاذب بازار و اقتصاد، فقط از امکانات کارت الکترونیکی بازرگانی با همکاران بهرا برداری می شود.

لینک سایت اصلی : ashtec.ir

@ تمام حقوق این سایت متعلق به دپارتمان تجاری شرکت آباد شهر تدبیر «آشتک» می باشد.