البالو

آلبالو
میوه ایست کوچک، قرمز رنگ و ترش مزه که از نوبرانه هاي تابستان است و از نظر گیاهشناسی بسیار شبیه به گیلاس میباشد.
سطح پراکندگی و انتشار درخت آلبالو بسیار وسیع است. درخت آلبالو در آب و هواي گرم و معتدل و سرد معتدل رشد کرده و محصول کافی میدهند اما بهترین اقلیم براي رشد درخت آلبالو، نقاط معتدل سرد مانند نواحی کوهستانی است. آلبالو در مناطقی که به دلیل سرما، براي زردآلو و هلو نامناسب است و همچنین در مناطقی که داراي تابستان خنک و خشک هستند، به خوبی رشد میکند.
در 100 گرم آلبالو، مواد زیر یافت میشود:
        قند                                                               16 گرم
        پروتئین                                                      0.85 گرم
        انرژي                                                   70 کیلوکالري
        کلسیم                                                       50 میلیگرم
        فسفر                                                       20 میلیگرم
        آهن                                                          1 میلیگرم
        تیامین                                                  0.14 میلیگرم
        ریبوفلاوین                                             0.12 میلیگرم
        ویتامین C                                                          5میلیگرم
پرورش آلبالو در جهان
آلبالو بومی منطقه جنوب اروپاي مرکزي و آسیاي صغیر میباشد. در گذشته در منطقه وسیعی از آناتولی ترکیه تا دریاي خزر، کشت آلبالو صورت میگرفته و به احتمال زیاد ارقام تجاري کنونی، از این منطقه منشأ گرفته اند.
در حال حاضر عمده ترین تولیدکنندگان آلبالو در جهان کشورهاي ایتالیا و آمریکا و پس از آن آلمان میباشند. فرانسه و یوگسلاوي نیز از دیگر تولیدکنندگان آلبالو در جهان به شمار میروند.
پرورش آلبالو در ایران
همانطور که گفته میشد، آلبالو از میوه هاي بومی ایران بوده که به تدریج به سایر نقاط جهان راه یافته است.
ایران از نظر میزان تولید آلبالو، در میان کشورهاي جهان مقام ششم و در میان کشورهاي همسایه، مقام دوم را دارا میباشد و مقداري از محصول تولید شده، به کشورهاي دیگر صادر میشود. معروفترین رقم آلبالو در ایران، چمپاي مشهد است.
کاشت درخت آلبالو در نقاط مختلف کشور از جمله در استانهاي خراسان، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، تهران و اصفهان رواج دارد.
آلبالو علاوه بر این که به صورت تازه مصرف میشود، در تهیه غذا، مربا، شربت، دسر و ترشی نیز استفاده شده و مصرف آن به صورت خشک (آلبالو خشکه) طرفداران بسیاري دارد.
خواص آلبالو
آلبالو سرشار از ویتامینهايD و A، B، Cمیباشد و از نظر مواد معدنی چون منیزیم، کلسیم و آهن غنی بوده و داراي مقدار کمی سدیم، پتاسیم، روي و فسفر میباشد.
* آلبالو براي مبتلایان به نقرس و رماتیسم مفید است. این میوه داراي موادي است که درد حاصل از آرتریت (التهاب مفاصل) را کاهش میدهد.
* آلبالو به ویژه شربت آن، عطش و تشنگی را کاهش میدهد.
* آلبالو ادرار را زیاد میکند.
* آلبالو اشتهاآور است.
* آلبالو براي کبد مفید است و صفرا را از بین میبرد.
* آلبالو حالت تهوع را از بین میبرد.
* آلبالو خون را تصفیه میکند از همین رو سبب شفاف شدن رنگ پوست صورت میشود.
* آلبالو سبب کاهش فشار خون میشود به همین دلیل مصرف آن به افرادي که داراي فشار خون بالا میباشند، توصیه میشود. این میوه همچنین براي افرادي که مبتلا به تصلب شرایین (سخت شدن رگها) میباشند، مفید است.
* آلبالو از غلظت خون میکاهد و براي رفع مشکل کمخونی توصیه میشود.
* آلبالو سرشار از آنتیاکسیدان است و براي پیشگیري از سرطان و بیماريهاي قلبی مفید است.
* آلبالو براي بیماران دیابتی مناسب است زیرا این میوه مواد قندي کمی دارد و قند آن از نوع « لوولوز »است و جذب آن در این افراد آسان صورت میگیرد.
* آلبالو براي افرادي که طبع گرم دارند یا دچار حرارت و گرمی شده اند، مفید است.
* مصرف آلبالو براي افرادي که مبتلا به خارش پوستی میباشند، مفید است.
* آلبالو براي افرادي که در محدوده شکم، چربی زیادي دارند، سودمند است.
* آلبالو ناراحتی هاي روحی همچون افسردگی و اضطراب و خستگی جسمی را از بین میبرد.
* آلبالو یکی از منابع طبیعی براي تأمین ملاتونین (هورمون تنظیم چرخه خواب و بیداري بدن) است از این رو میتواند در درمان بیخوابی مؤثر باشد و همانگونه که همگان میدانند، بهرهمندي از خواب باکیفیت، مزایاي بسیاري براي سلامت جسم و روان دارد.
بر اساس پژوهشهاي محققان دانشگاه ایالتی لوئیزیانا در ایالات متحده آمریکا، چنانچه افراد سالمند روزي دو لیوان آب آلبالو بنوشند، میتوانند ساعات خواب شبانه خود را تا حدود 90 دقیقه افزایش دهند.
لازم به ذکر است افرادي که براي بهبود وضعیت خواب خود به تجویز پزشک از قرصهاي خوابآور استفاده میکنند، هرگز نباید بدون دستور یا مشورت پزشک مصرف قرص را قطع نمایند و به جاي آن از آب آلبالو استفاده کنند.
* آلبالوي خشک قابض است.
* آب آلبالو براي مقابله با التهاب و پیشگیري از بیماريهاي قلبی مفید است.
* آب آلبالو جهت دفع سنگهاي کلیه و مثانه مناسب بوده و سوزش مجاري ادرار را از بین میبرد. گفته میشود مخلوط آن با کمی رازیانه، اثربخشی بیشتري خواهد داشت.
* دَم کرده دُم آلبالو براي افرادي که مبتلا به بیماريهاي کلیه و مثانه میباشند، مفید است. براي این منظور 30 گرم دُم آلبالو را به مدت 12 ساعت در آب سرد خیسانده و سپس در یک لیتر آب میجوشانند. یک لیوان از این جوشانده را باید صبح، ظهر وشب میل نمود.
* هسته آلبالو ضد اسهال است.
* از مغز هسته آلبالو روغنی به دست میآید که براي درمان رماتیسم استفاده میشود. این روش قرنهاست که مورد توجه میباشد.
- آلبالو براي افراد سرد مزاج چندان مناسب نیست و این افراد باید در مصرف آلبالو، اعتدال را رعایت نمایند.
- آلبالوي نارس دیر هضم میشود و فعالیت رودهها مختل میسازد.
- افرادي که مبتلا به بیماريهاي ورم روده و ورم معده میباشند، به این دلیل که نمیتوانند آلبالو را به خوبی هضم کنند، بهتر است از مصرف این میوه اجتناب نمایند یا آن را به صورت پخته (شربت یا مربا) میل کنند.
 

نظرسنجی

نحوه آشنایی با وب سایت؟

آشتک -بازرگانی آبادشهرتدبیر

«اطلاعیه پذیرش همکار(نماینده)»

شرکت آشتک " آباد شهر تدبیر " از شركت هاي فعال در زمينه تجارت و بازرگانی و همچنین صادرات و واردات کالاها به شرح مندرج در سایت خصوصاً نفت و فرآورده های نفتی ، پتروشیمی،میوه،سبزیجات ، خشکبارو سایر محصولات غذایی میباشد.علاقمندان به همکاری با شرکت آباد شهر تدبیر ( آشتک ) میتوانند در خصوص نمایندگی شرکت ؛جهت ارائه پیشنهاد و تکمیل اطلاعات فردی خود به صفحه اصلی شرکت ویالینک ثبت نام به آدرسwww.ashtec.ir/Engineering/registerمراجعه و ثبت نام نمایند.در حال حاضر بنابه دلائل شرائط کاذب بازار و اقتصاد، فقط از امکانات کارت الکترونیکی بازرگانی با همکاران بهرا برداری می شود.

لینک سایت اصلی : ashtec.ir

@ تمام حقوق این سایت متعلق به دپارتمان تجاری شرکت آباد شهر تدبیر «آشتک» می باشد.