توت فرنگی

توت فرنگی
توت فرنگی گیاهی علفی چندساله متعلق به خانواده گلسرخیان و بومی جنگلهاي اروپاست که گونه وحشی آن داراي گل و برگهاي کوچک میباشد. توت فرنگی میوهایست شبیه توت اما کمی درشتتر با رنگ صورتی پررنگ مایل به قرمز و خالهاي کوچک که طعم شیرین و مطبوعی دارد. توت فرنگی از میوه هاي نوبرانه و از اولین میوه هایی است که در بهار به بازار عرضه میشود.
فصل برداشت :
ارقام توت فرنگی به گروه ارقام بهاره و ارقام چهار فصله تقسیم میشوند. ارقام بهاره یعنی بوتههایی که در سال یک بار میوه میدهند که مهمترین آنها عبارتند از گورلا، آلیسو، تیوگو، رد گانتلت، اسیتا، کاتس کیل و فرسنا. ارقام چهار فصله در سال بیش از یک بار میوه میدهند و بسیار قوي الرشد میباشند. این ارقام (مانند استرا و هومی جنتو)، از اواخر اردیبهشت تا اواخر تابستان و گاهی اوایل پاییز میوه میدهند. میوهها ریز و به تعداد زیادتري در هر بوته تولید میشوند. در صورت کاشت صحیح، اجراي مراقبتهاي لازم و انتخاب رقمهاي مناسب، میتوان تا 20 تن در هکتار، محصول برداشت نمود.
پرورش توت فرنگی در جهان
پرورش توت فرنگی از قرن چهاردهم میلادي به سبب خواص دارویی آن رواج داشته و از برگ و ریشه آن که حاوي مقدار قابل ملاحظهاي تانن میباشد، به عنوان ضداسهال و ادرارآور استفاده میشده است.
از آن زمان این گیاه که در فرانسه به صورت وحشی در جنگلها میرویید، به زمینهاي زراعی منتقل شد و از آن به عنوان یک گیاه اهلی استفاده گردید.
پرورش توت فرنگی در ایران:
در حال حاضر این میوه به وفور در جنگلهاي شمال ایران به صورت وحشی یافت میشود.
یکی از قويترین قطبهاي کشت توت فرنگی در ایران شهر بهنمیر در شهرستان بابلسر استان مازندران میباشد که میوههاي آن به تهران و سایر نقاط کشور صادر میشود.
استان کردستان نیز از دیگر نقاطی است که کشت توت فرنگی در آن رواج دارد.
خواص :
میوه قلبی شکل توت فرنگی از نظر پزشکی بسیار براي سلامتی مفید تشخیص داده شده است. این گیاه در دنیاي گیاهشناسی، به عنوان منبعی از فنولها شناخته شده است. در توت فرنگیها موادي مانند آنتوسیانین و الاگیتانین وجود دارد که فنولها رارهبري میکنند. آنتوسیانینهاي موجود در توت فرنگی نه تنها رنگ قرمز آن را به وجود میآورد بلکه به عنوان آنتیاکسیدانی قوي عمل میکند و ساختمان سلولهاي بدن را محافظت نموده و از تخریب اکسیدانها در بدن و ارگانها جلوگیري مینماید.
* توت فرنگی به دلیل برخورداري از فنول، میوهاي محافظ قلب، ضد سرطان و ضد التهاب شناخته شده است.
عملکرد فنولها، کاهش فعالیت آنزیمی به نام سیکلواکسینایژ است. این خاصیت را میتوان در داروهایی مانند آسپرین و ایبوپروفن نیز مشاهده نمود که باعث کاهش درد میشوند و از التهاباتی مانند رماتیسم و التهاب مفاصل و سرطان جلوگیري میکنند. تنهاتفاوت توت فرنگی با این داروها در این است که مصرف مداوم آسپرین و ایبوپروفن، سبب خونریزي داخلی (خونریزي معده) میگردد اما مصرف زیاد توت فرنگی چنین نتیجهاي ندارد.
* توت فرنگی منبع خوبی از ویتامینCاست در نتیجه میتوان از آن براي بیماري التهاب مفاصل که بیشتر در سالمندان دیده میشود، استفاده نمود.
* توت فرنگی عملکرد مغز را بهبود میبخشد و روند زوال سلولهاي آن را به تأخیر میاندازد.
* میزان کالري موجود در توت فرنگی بسیار پایین و سطح ویتامینها و املاح آن بسیار بالاست به همین دلیل همیشه در رژیمهاي غذایی میتوان نشانی از آن یافت.
* توت فرنگی از تصلب شرائین جلوگیري مینماید.
* میوه له شده توت فرنگی به همراه آب، براي درمان تبهایی که با بیماريهاي التهابی همراه میباشد، بسیار مفید است.
* توت فرنگی براي درمان یبوست مؤثر است.
املاح معدنی موجود در توت فرنگی، خاصیت مسهلی به آن بخشیده است زیرا این املاح عضلات روده را به انبساط و انقباض وادار میکند.
* توت فرنگی به علت برخورداري از آهن و ویتامینc  در خونسازي بدن مؤثر است.
* توت فرنگی خاصیت ضدعفونی کنندگی دارد و سبب پاك شدن خون از مواد مضر مانند اوره، اسید اوریک و چربی میشود.
* توت فرنگی به علت دارا بودن مقادیر کافی کلسیم و فسفر، در رشد و نمو کودکان و نوجوانان، استحکام دندانها و ترمیم شکستگی استخوانها بسیار مؤثر است.
به دلیل وجود فسفر، بهتر است افرادي که تمرینات فکري انجام میدهند، حتماً توت فرنگی میل کنند.
* توت فرنگی در بدن تولید انرژي کرده و خستگی را برطرف میکند.
* توت فرنگی به دلیل برخورداري از ویتامین c در درمان بیماري لثه مؤثر بوده و به هضم غذا کمک میکند.
* توت فرنگی به علت برخورداري از ویتامینB در کاهش و رفع ترس، عصبانیت، خمودي، اضطراب، هیجان و سستی مؤثر است.
* ویتامینA موجود در توت فرنگی در رشد ناخن و تقویت چشم اهمیت بسیار دارد.
* تحقیقات نشان میدهد دریافت روزانه یک واحد توت فرنگی (معادل 8 عدد)، باعث افزایش قابل توجه فولات خون شده و فشار خون بالا را کاهش میدهد.
فولات مقدار هموسیستئین خون را کاهش میدهد. هموسیستئین اسید آمینهاي است که در مقادیر زیاد سبب مسدود شدن رگهاي خونی میشود.
* دمکرده برگ توت فرنگی در زیاد کردن ادرار و شیر مادران شیرده مفید است.
* دمکرده برگ توت فرنگی یا میوه توت فرنگی، در درمان نقرس و سنگهاي مثانه نقش دارد.

نظرسنجی

نحوه آشنایی با وب سایت؟

آشتک -بازرگانی آبادشهرتدبیر

«اطلاعیه پذیرش همکار(نماینده)»

شرکت آشتک " آباد شهر تدبیر " از شركت هاي فعال در زمينه تجارت و بازرگانی و همچنین صادرات و واردات کالاها به شرح مندرج در سایت خصوصاً نفت و فرآورده های نفتی ، پتروشیمی،میوه،سبزیجات ، خشکبارو سایر محصولات غذایی میباشد.علاقمندان به همکاری با شرکت آباد شهر تدبیر ( آشتک ) میتوانند در خصوص نمایندگی شرکت ؛جهت ارائه پیشنهاد و تکمیل اطلاعات فردی خود به صفحه اصلی شرکت ویالینک ثبت نام به آدرسwww.ashtec.ir/Engineering/registerمراجعه و ثبت نام نمایند.در حال حاضر بنابه دلائل شرائط کاذب بازار و اقتصاد، فقط از امکانات کارت الکترونیکی بازرگانی با همکاران بهرا برداری می شود.

لینک سایت اصلی : ashtec.ir

@ تمام حقوق این سایت متعلق به دپارتمان تجاری شرکت آباد شهر تدبیر «آشتک» می باشد.